הכדור הוא ירוק

התופעה של התקנת דשא סינטטי הולכת ומתפשטת מאוד בעולם בכלל ובישראל בפרט. משטחי משחקים, פארקים וגינות פרטיות מפסיקים את השימוש בדשא טבעי ואת מקומו תופס הדשא הסינטטי. רבים כבר מודעים לעמידות ולחיסכון שבדשא זה והביקוש אליו עולה בכל שנה. מרחב מרכזי נוסף הצורך את הדשא הסינטטי הוא מגרשי הכדורגל.

השימוש במגרשים  – חיסכון ועמידות

דשא סינטטי למגרשי ספורט החל להתפתח כבר ברבע האחרון של המאה הקודמת ולמעשה היווה את השימוש הראשוני והעיקרי של הדשא הסינטטי לאחר המצאתו בארה"ב בשנות השבעים. היתרון המשמעותי הבולט בשימוש  זה הוא החיסכון במים. השקיית דשא טבעי בסדר גודל של מגרש כדורגל עשויה להגיע לסכומי עתק, ובמדינת ישראל, כאשר מצב המים רעוע ורגיש יש בחיסכון הוצאה זו הצלה של ממש. זאת ועוד, כיסוח הדשא אשר דורש כרגיל שעות רבות, כוח אדם ובזבוז משאבים נחסך עם השימוש בדשא סינטטי. במגרש שבו מותקן דשא סינטטי, אשר מיוצר בעמידות חזקה מאוד בזכות הפיתוחים המתקדמים בשוק, השחקנים לא תולשים חתיכות של דשא ואין צורך בטיפול תמידי ובאחזקה.

למרות החשש הדשא תפס

בהתחלה חששו חובבי הכדורגל והגורמים האחראים מהתקנת דשא סינטטי למגרשי ספורט. לדשא נתח חשוב במשחק ובמסורת הכדורגל וחלק מהיוקרה המיוחדת של התחום כוללת את מרבדי הדשא המסורתיים. עם זאת, השכילה פיפ"א להבין את היתרון והצורך בדשא זה ואישרה את השימוש בו. מנהלי מגרשים רבים החליפו את סוג הדשא ולמרות שהמגרשים הרשמיים הגדולים בעולם עדיין משחקים על דשא טבעי, נראה שגם שם מדובר בעניין של זמן. מגרשי האימון עוברים בקצב מהיר זה אחר זה לשימוש בדשא סינטטי ובכך כסף רב נחסך. המראה נשאר ירוק ויפה באופן קבוע, הגובה המתאים נבחר עם התקנת הדשא והמצב מחזיק לאורך שנים.

מגרש כדורגל עם דשא סינתטי
דשא סינטטי למגרשי ספורט

לדעת איזה סוג דשא לבחור

השוק מלא בדשא סינטטי ורמת האיכות משתנה בין מוצר למוצר. כאשר מחליטים על דשא סינטטי למגרשי כדורגל יש לשים לב לפרטים ולסוג הייצור. צפיפות הדשא משתנה וכן גובהו. גם מספר התפירות המצוי במטר משתנה ויש לבחור את המוצר המתאים ביותר למשחק ואשר יביא לנוחות ועמידות לאורך זמן.

ממגרש הכדורגל למגרש הביתי

דשא סינטטי למגרשי כדורגל הוא אחד משימושים רבים בדשא. ההוכחה לחיבה ולאהדה בקרב הציבור היא העלייה החדה בביקוש לדשא לצורך גינות פרטיות. כאשר אנשים שמחים לראות את הדשא בחצר ביתם, הם ישמחו כנראה לפגוש את קבוצת הכדורגל האהודה עליהם רצה עליו.