דשא סינטטי – כובש גם את הארץ

הדשא מורכב מחומרים סינטטיים ועמידים ומותקן על ידי תפירה על גבי שטיחים מיוחדים היוצרים צורת דשא טבעי. הוא מיוצר בצפיפיות, גבהים, ואיכויות שונות ומשמש למטרות רבות, פרטיות וציבוריות.

דשא סינטטי בישראל

מתי הכל התחיל?

כבר בשנות ה- 70 של המאה הקודמת, החלו בארה"ב לאחר ניסויים ופיתוחים בייצור דשא סינטטי. הדשא הראשון הותקן במגרש בטקסס. מאז, עם הזמן התפתח הייצור ועלתה מאוד הפופולאריות של הדשא בארה"ב והוא החל למלא את מקומו של הדשא הטבעי בגנים, מגרשים ואף גינות פרטיות. לפני כחמש עשרה שנים הגיע הדשא גם לארץ, במקביל לייצור מתקדם בעולם ופיתוח של דשא מתקדם ועמיד במיוחד. כמו כן עלתה מאוד מידת הייצור בעולם ונפתחו מפעלים רבים במדינות שונות.

דשא סינטטי בישראל תחלופה ראויה לדשא המסורתי

בהתחלה התקבלה בשורת הדשא החדש בהרמת גבה. הדעות היו חשדניות לגבי אמינותו ואיכותו, וכמובן שקשה היה לוותר על הדשא המוכר והישן בעל האופי הטבעי. אלא שמהר מאוד החלו רבים להבין את יתרונותיו הדרמטיים. דשא סינטטי אינו צורך מים, כמובן, והחיסכון בכך הוא אדיר. במדינת ישראל, בה מצב המים הוא רגיש מאוד המשמעות של התקנת משטחים גדולים של דשא חסכוני מתורגמת למיליונים רבים של שקלים. בנוסף, אין כל צורך בתשלום על תחזוקה, כגון כיסוח ודישון. הדשא נשאר יציב ועמיד לאורך שנים.

על אף סימני השאלה –  מקובל ומבוקש

אין להתכחש, תכונותיו של הדשא טומנות בחובן גם כמה מגרעות, אך נראה כי אלה לא מונעות ממנו להיות כה יעיל ומקובל. ראשית, התקנה של דשא סינטטי בישראל יקרה ועלותה גבוהה בהרבה מהתקנת דשא טבעי. ובכל זאת, בטווח הארוך אין ספק כי דשא סינטטי חוסך בכסף ובמשאבים. הבעיה המרכזית שנתקל בה הדשא היא המלאכותיות שבו. בהתחלה רבים נרתעו ובקשו לקבל את המוכר להם והטבעי יותר, אלא שגם כאן הבעיה הולכת וקטנה וגל הרכישות של הדשא הולך וכובש את המדינה. גינות פרטיות מתמלאות בדשא סינטטי ועצם הביקוש הזה מחדיר לתודעה שהוא ראוי, נאה וביתי, מה עוד שהפיתוחים המדהימים בייצורו הביאו לדשא יפה ואטרקטיבי ביותר.

היכן אנשים מתקינים דשא סינטטי?

כמעט בכל מקום. אפשר דשא סינטטי למגרשי ספורט, בגני ילדים, בפארקים ציבוריים, בגגות של מבני תעשייה וגם בגינות פרטיות רבות. הדשא משתנה בגובהו ובקשיחותו ומותאם לשימושים השונים. גם כיכרות רבות בארץ משנות פניהן ומותקן בהן הדשא, הנשאר יציב ועמיד ומעניק לעיר מראה צבעוני ועשיר.